Historie západočeské pivovarské dechové kapely Chodovarky z Chodové Plané je dlouhá více než čtyřicet let. Naše kronika by Vám ji měla alespoň částečně přiblížit. Historie je členěna do několika období - vždy asi tak po deseti letech. V horní části stránky je historie nejnovější a ve spodní části pak naleznete informace staršího data. Vše začíná samotným založením kapely.
Historie 2008 - 2015 Historie 2005 - 2008 Historie 1996 - 2005 Historie 1986 - 1995 Historie 1975 - 1985
Díky četným vystoupením na festivalech jak u nás, tak v Německu, se Chodovarka stává stále oblíbenější, a tak jsou další roky ve znamení dalších a dalších koncertů. Stále více je také kapela žádaná během plesové sezóny, a tak se v podstatě v diářích muzikantů od ledna do dubna neobjeví volný víkend. Stejně tak tomu je v letní festivalové a pouťové sezóně. Mezi tradiční místa, kam se Chodovarka s radostí vydává už léta, patří například Poběžovice, Drmoul, Planá, Lipová, Chodová Planá, Březová, Staré Sedlo, Brod nad Tichou, Radnice u Rokycan, Kdyně, Svojšín, Mariánské Lázně, Stříbro, Františkovy Lázně, Lubenec a mnoho dalších. Zájem v Německu o kapelu je stále velký, a tak úspěšně absolvuje koncerty a festivaly například ve městech Olbernhau (2016), Pottiga (2016), Schönsee (2016), Crottendorf (2016, 2017), Plauen (2016), Reichenbach (2017, 2019), Mohorn (2017), Zwiesel (2017). Ani v Čechách není o festivaly nouze, a tak Chodovarka reprezentuje svůj kraj a také pivovar na koncertech a festivalech v Bechyni (2017, 2018, 2020), Lovosicích (2018), Trhových Svinech (2018), Zemi Živitelce v Českých Budějovicích (2018), Kadani (2019), Přelouči (2019) a také na novém festivalu v Teplé u Mariánských Lázních (2017, 2018, 2019, 2020), kde pravidelně vystupují všechny dechové kapely z okolí a hosté.
Koncertů je tolik, že kapela téměř nestíhá zkoušet. Aby se to změnilo, rozhodlo se o natočení nového CD. Věra Kestřánková pozvala ke spolupráci rodáka z Chebu, trumpetistu, hudebního skladatele a hudebního režiséra Jiřího Pohnána. Nejen, že kapela zařadila na nové CD „Velká láska“ jeho písně, ale také mu svěřila hudební režii nového nosiče. Natáčet se začalo příhodně na apríla, tedy 1. dubna 2017 a hudba se zvládla natočit během jednoho víkendu. Opět v Praze, tentokrát ale ve Zvukovém studiu Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění. Toho času zde Věra Kestřánková studovala v doktorském programu. Křest CD proběhl netradičně v přímém přenosu v Českém rozhlasu Plzeň během pořadu U Soudku Chodovaru v listopadu 2017. Na novém CD zpívají Lucie Márová, Lucie Schwalbová, Věra Kestřánková a Václav Kašpar.
V témže roce bylo Chodovarce nabídnuto natočení několika písní, většinou novinek, do archivu Českého rozhlasu v Plzni. Hudební režie se tentokrát zhostil Jaroslav Bulka a mezi písněmi opět nechyběly skladby Jiřího Pohnána, ale také například Josefa Thumse či Stříbrská polka Jaroslava Bulky a Jiřího Kratochvíla. Chodovarka se nadále věnuje kromě klasického českého repertoáru i moravským písním. Mnohé z nich v úpravě či přímo z dílny Františka Kohoutka.
Dalším zajímavým počinem je účast části kapely na Staročeské konopické v obci Studánka u Tachova (2013, 2018), kdy se podle starodávných tradic prochází vsí s lidovými písněmi. Tato lidová tradice už není často ke zhlédnutí, i ve Studánce se koná jednou za 5 let.
V letech 2018 a 2019 Chodovarka také zahrála v domech pro seniory v Chotěšově a v Perninku v rámci projektu Českého rozhlasu „Ježíškova vnoučata“.
V listopadu 2017 kapela natočila pořad pro Českou televizi „Putovaní za muzikou“ s Jožkou Šmukařem. Mezi hosty patřil čestný kapelník Jan Kestřánek a skladatel Jiří Pohnán. Další roky byli opět ve znamení čilého koncertování.
Rok 2020 se rozjel na plno s plesy, bály a zábavami. V březnu se ale rychle zastavil kvůli pandemii koronaviru a muzikanti byli nuceni místo vyhrávání na pódiích zůstat doma. Pro každou kapelu to bylo jistě těžké období a v době, kdy jsou psány tyto řádky, ještě úplně neskončilo. Naštěstí se opatření uvolnila alespoň v létě, a tak si Chodovarka mohla párkrát zahrát alespoň v srpnu 2020, a to rovnou na festivalech v Bechyni a Teplé.
Ale jak se říká, vše zlé je k něčemu dobré. Situace s vystoupeními Chodovarky už byla tak vyhrocená, že byli muzikanti i jejich rodinní příslušníci patřičně unaveni. Krátká pauza a možnost se věnovat rodinám jistě nikomu neuškodila a doufáme, že se po rozvolnění protipandemických opatření vrátíme kompletní a s ještě větší chutí rozdávat radost dobrou českou muzikou.
Když byla situace v kapele víceméně ustálená, rozhodl se Jan Kestřánek v květnu 2008 ve svých 66 letech ukončit své působení na postu kapelníka Chodovarky. K tomu ho vedla i skutečnost, že jeho dcera dokončovala 5. ročník Konzervatoře v Českých Budějovicích a že by to mohla být právě ona, která kapelnické žezlo převezme. Byly to i další důvody, z nich především složité shánění záskoků na jednotlivá vystoupení. Do čela Chodovarky byla opravdu zvolena Věrka Kestřánková. Mimochodem nikdo jiný o tuto funkci neměl zájem.
Rokem 2008 začíná nové období činnosti kapely, kdy se doplňují hráči volných nástrojů. Byla to i doba hledání stylu hudební produkce, kdy se kapela pouštěla i do náročných skladeb moravských autorů. V této době už nebyly problémy se sháněním případných záskoků, neboť kapelnice po dobu studia konzervatoře a později AMU v Praze získala dostatek kontaktů na potřebné hráče. Vznikly i nové internetové stránky, které spravuje trumpetista Jiří Vaníček ml. V této době kapela intenzivně spolupracuje s hudebním skladatelem Josefem Židem, jehož skladby zařazuje do svého repertoáru.
Protože roste zájem o Chodovarku a především o její nové nahrávky, rozhoduje se kapela natočit nové CD. Protože tomu předchází důkladná příprava, je nové CD během jediného listopadového víkendu roku 2009 natočeno ve studiu Regina v Praze pod názvem „Srdce hlas“, na němž zpívají Lucie Márová, Václav Kašpar a Věra Kestřánková. Jeho křest se uskutečnil v únoru 2010 ve Stříbře za účasti senátora pana Mgr. Miroslava Nenutila.
Dokladem vzrůstající úspěšnosti kapely jsou přímé přenosy pořadu „U Soudku Chodovaru“ v Českém rozhlase v Plzni (2011, 2017), účast na dechovkových festivalech v Kramolíně u Nepomuku (2008, 2010), Nové Vsi u Nepomuku (2011), Kněževsi (2011), Bechyni (2011, 2012, 2013), Lomnici nad Lužnicí (2009), Plané nad Lužnicí (2012), Přešticích (2012), Klatovech (2012), Žirovnici (2014), Blovicích (2015), Trhových Svinech (2015), Jehnědnu (2015), Vinařicích u Berouna (2015) či v Praze na festivalu Hraj kapelo hraj (2015).
Chodovarka se v těchto letech zúčastnila i několika mezinárodních festivalů dechové hudby v Německu, a to konkrétně ve městech Zwiesel (2009, 2010). Schönsee (2014, 2015), Crottendorf (2015, 2016), Bärnau (2015), Reichenbach (2015, 2017) a Plauen (2015, 2016, 2017).
Mezi další významné akce, kde kapela vystoupila, patří například Eurofestival v Mariánských Lázních u příležitosti neformálního setkání ministrů pro místní rozvoj (2009), 19. Letní slavnosti přátelství v Libé u Chebu (2009), Zahájení lázeňské sezóny v Mariánských Lázních (2011, 2014), Dechovková abeceda Vladimíra Vaniše v Nýřanech (2011), Holýšovská setkání s dechovkou (2011), Země živitelka na výstavišti v Českých Budějovicích (2012, 2013), Selské slavnosti v Holašovicích (2014), „Beze spěchu s Josefem Pospíšilem“ (2013) a také vánoční koncerty v kostelech Tachovského okresu. Kapela si také získává posluchače v severních Čechách, kam se odstěhovali dva členové kapely, a tudíž zde vytvářejí další cenné kontakty.
V roce 2012 začala s Chodovarkou zpívat Lucie Schwalbová, vystudovaná operní zpěvačka. Od té doby má Chodovarka dvě Lucie, které mají možnost se na množících vystoupení kapely střídat, případně doplňovat. Díky tomu se rozšiřuje repertoár kapely o ryze dívčí písně, které by z úst zpěváka nevyzněly dostatečně věrohodně. Nutno dodat, že pokud některá Lucie chybí, zastupuje ji ve zpěvu sama kapelnice.
V srpnu 2013 koncertovala Chodovarka v Kulturním centru Novodvorská v Praze, kde se stala vítězem soutěže „Praha 4 hostí dechovku“. Při této příležitosti vystoupil sólově s Chodovarkou trombonista České filharmonie Lukáš Moťka. V prosinci 2013 převzala kapelnice Chodovarky Věrka Kestřánková od vítěze předchozího ročníku Jižanů putovní džbán se stuhami vítězů jednotlivých ročníků (Túfaranka, Krajanka, Bojané, Šohajka aj.).
V roce 2015 kapela v pivovaru Chodovar velkolepě oslavila své 40. výročí, kam si pozvala mimo jiné i své bývalé členy. Při příležitosti tohoto výročí kapela uspořádala i soutěž pro mladé muzikanty „Zahraj si s Chodovarkou“, které se zúčastnili žáci základních uměleckých škol od Tachova, přes Planou, Mariánské Lázně, Cheb, až po Aš. Z této soutěže vzešli vítězové, kteří obdrželi věcné ceny a možnost vystoupení za doprovodu Chodovarky při slavnostním výročním koncertu. V této soutěži se objevil i zpěvák Dominik Oravec, který o pár let později doplnil řady našich zpěváků.
S dalšími roky přišly pro kapelu těžké chvíle. Protože kapela nejen koncertovala, ale také hrála plesy a zábavy, bylo potřeba doplnit klasickou českou dechovku o popové melodie, které stále modernější publikum vyžadovalo. Tři členové (zpěvák Ladislav Říha, zpěvačka Vlasta Dráždilová a baskřídlovák hrající na klávesy Jan Pour) tedy založili kapelu Triangl, jež se této hudbě věnovala a na plesech se s Chodovarkou střídala. Doba udělala své a toto uskupení bylo čím dál tím oblíbenější a žádanější. Nastal střet zájmů a došlo na lámání chleba. Trio klíčových muzikantů šlo svou cestou a na dechovku nezbýval čas. Chodovarka tím přišla o zpěváky. V té době se v kapele zaškolovala mladá, nezkušená, ale velmi talentovaná zpěvačka Lucie Márová, která naplno převzala místo hlavní zpěvačky Chodovarky. Později kapelník obnovil kontakty s někdejším zpěvákem Chodovanky Václavem Kašparem a nové zpěvácké duo bylo na světě. Chyběli i další muzikanti, kteří svou spolupráci s Chodovarkou ukončili. V té době bylo zváno do kapely hodně záskoků a kapela se ne a ne ustálit. Ovšem když se někteří hostující muzikanti osvědčili a v Chodovarce se jim zalíbilo, začala se pomalu a jistě utvářet dnešní podoba kapely. Šlo především o chebské muzikanty ze zaniklé Polňanky. Někteří z nich byli bývalými vojenskými muzikanty a kapelu svými schopnostmi velmi pozvedli. Byl to impuls ke stálému zlepšování kapely, která se již nemusela bát náročnějších písní z Moravy, tanečních a sólových skladeb. Kapela si začala znovu získávat renomé a oblíbenost. Na plesy a zábavy si musela kapela zvát pomocnou kapelu na popové písně, což byl ještě další bod k vyřešení. Začalo se tvořit uskupení ze členů Chodovarky, kteří chtěli tento problém vyřešit. Říkali si tehdy „Chodovarka band“ a hráli v obsazení klávesy, bicí, dva saxofony, pozoun, trubka a zpěvačka Lucie Márová. Aby nechyběl mužský element u zpěvu, odvážně se obětovali samotní muzikanti, tedy Lukáš Krupka a Josef Domčík. Vzhledem k tomu, že u zrodu této odnože kapely stála dcera kapelníka Věra Kestřánková, prvotním záměrem bylo Chodovarku podpořit a doplnit a nikdy neklást vlastní zájmy před zájmy dechovky. Později se tato odnož přejmenovala na FOX band. Proč právě tento název dodnes nikdo není schopen přesně vysvětlit.
Postupem času tedy muzikanti Chodovarky a FOX bandu vše zvládli a stali se nezávislou kapelou, která je schopna odehrát vystoupení od vánočního koncertu po ples se vším všudy. Jan Kestřánek se postupně stával nehrajícím kapelníkem. Přenechal své místo u bicích novému mladšímu členu kapely. Jak bylo zmíněno, Chodovarka v těchto letech odehrála i Vánoční koncerty, a to především v kostelích Tachovského okresu. Pro toto vystupování volila kapela již existující aranže českých lidových koled například z dílny Ladislava Kubeše. To již brzy přestalo stačit a do aranžování se pustila i Věra Kestřánková. Vznikly tak originální úpravy koled českých i světových. Během těchto koncertů kapela zkoušela i další zpěváky, kteří by se potencionálně mohli ucházet o místo v kapele. Nakonec se ale nikdo neosvědčil tak dobře jako Václav Kašpar a Lucie Márová.
Do roku 1996 vyhrávala dechová kapela Chodovanka svým posluchačům v bleděmodrých vestách. Vesty však byly po těch mnoha vystoupeních již značně opotřebované, a proto se kapela rozhodla své uniformy obměnit. Volba padla na vesty barvy vínové. Šatník muzikantů obohatila rovněž tmavě modrá saka. Saka jsou určená pro vystoupení za nepříznivého počasí. Rok 1996 ovšem neznamenal pro kapelu jen nové barvy, ale rovněž novou krev, kterou představovali do dechovky nově příchozí muzikanti, jejichž příliv pokračoval i v roce následujícím. A nebyli to jen samí muži. Řady kapely rozšířily i dvě slečny - hráčky na klarinet Tereza a Jitka.
Rok 1997 byl pro další vývoj kapely zlomový. Jméno dechová hudba Chodovanka se totiž po mnoha letech mění na „Chodovarka“. Kapela začíná vyhrávat pod záštitou chodovoplánského rodinného pivovaru Chodovar, který se tak stává jejím hlavním mecenášem. V témže roce se po dlouhé a usilovné práci zrodila první audio nahrávka kapely s názvem „Chodovarka poprvé“. Zajímavostí tohoto CD je to, že ho natáčela ještě dechová kapela Chodovanka, ale vydala ho již dechová hudba Chodovarka. O rok později (1998) kapela nahrála druhé CD a vydala ho roku 1999 v edici „Poslouchejte s námi“. Tato nahrávka vznikla především pro účely natáčení televizního pořadu „Příště u Vás“, který Chodovarka natáčela společně s dechovou kapelou Lázeňačkou (pozn. dnes již neexistující dechovka z Mariánských Lázní) v srpnu 1998 v zahradě pivovaru Chodovar. V této době se kapela dostala do podvědomí širšího okruhu posluchačů a výsledkem jejího snažení byly také dva pětitýdenní zájezdy do Japonska (1998 a 1999), kde si kapela během svých vystoupení v zábavním parku nedaleko Meibashi získala příznivce i v řadách Japonců. Mezi další úspěchy řadíme účast na dechovkovém festivalu Polka – fest (1998 - České Budějovice a 1999 - Žatec) a hostování zpěváků Chodovarky Marie Kozlové a Ladislava Říhy v pořadu „Na Vlachovce“ v roce 1999. Vítěznou soutěžní skladbu, která zazněla na Polka – festu v Žatci „Čechy domov můj“ v podání Chodovarky si poslechl i její autor Áda Doško, který seděl v hledišti. Dechová kapela Chodovarka se na tomto festivalu umístila na výborném druhém místě. V roce 2000 hostila festival Polka – fest Chodová Planá a hlavním pořadatelem festivalu se stala právě dechová hudba Chodovarka, která při této příležitosti oslavila pětadvacáté výročí svého založení. V tomto období spolupracovala kapela s mažoretkami Punto z Kolína (mažoretky vedla paní Kateřina Pekárková). Tyto mladé dívky zpříjemnily a ozdobily mnohá naše vystoupení. Roku 2001 kapela pokračovala ve svých tradičních vystoupeních po okolí, kde vystupovala v tradičním složení, ovšem hned se třemi klarinetistkami. Jitku a Terezu doplnila dcera kapelníka Věra Kestřánková, které bylo pouhých dvanáct let.
Roku 2002 se kapela zúčastnila natáčení dalšího televizního pořadu, tentokrát s názvem „Hezky od podlahy“. Pořad se natáčel v hospůdce U Zlatého selátka v Kladně a v Nosálově nedaleko Mělníka. Tam už ale dotáčeli jen naši zpěváci Štěpánka Beránková a Ladislav Říha. Kuriozitou tohoto natáčení je bezesporu audio nahrávka, kterou televize v pořadu použila. Šlo totiž o nahrávku, již dechovka Chodovarka natočila vlastními silami na zahradě kapelníka. Další významnou událostí kapely je účast několika vybraných hudebníků při natáčení filmu „Višňová královna“. Film natáčel německý filmový štáb nedaleko Konstantinových Lázní roku 2003.
Rok 2005 také patří mezi významné mezníky v historii naší dechovky. Kapela oslavila v květnu 30. výročí svého založení. K této slavnostní příležitosti byla pozvána dechová hudba Daliborka z Mariánských Lázní, která zahrála na slavnostním koncertě v areálu rodinného pivovaru Chodovar, a na závěr zahrály obě kapely současně. Dechová hudba Chodovarka se v tomto roce stala členem Sdružení dechových orchestrů České republiky a přihlásila se do přeshraniční spolupráce mezi spolkovými zeměmi Německa Bavorskem a Saskem a západočeským regionem - Bavaria-Bohemia Kultura.
Květen 1993 je pro kapelu velice významný, protože se poprvé zúčastňuje v Plzeňském rozhlase soutěže „O Plzeňský soudek“. Tehdy pořad moderoval Petr Jančařík a s Chodovankou se ve studiu střetla domácí plzeňská Dechová kapela Otty Hellera. Pořad byl vysílán živě a hlasovat v soutěži mohli jak diváci přítomní v plzeňském studiu, tak i posluchači od rádiových přijímačů. Ti hlasovali z pohodlí svého domova pomocí telefonů.
Píše se rok 1975 a v malé obci na západě Čech v Chodové Plané, vzniká při tehdejším Závodním klubu pracujících nová kapela, která se chce zabývat lidovou – dechovou hudbou, neboť dechovka je známa všem muzikantům a svými melodiemi a krásnými texty oslovuje zcela každého. O založení kapely se zasloužil jeden místní milovník české dechovky. Kapelu založil pan Jan Kestřánek a vytvořil ji z kamarádů muzikantů, se kterými již v předchozích letech vyhrával na vesnických tancovačkách.
Jan Kestřánek, klarinetista a saxofonista, především ale hlavní iniciátor založení kapely a také pozdější dlouholetý kapelník, v roce 1975 úspěšně absolvoval na tehdejším Krajském kulturním středisku v Plzni kapelnický kurz, což byla jedna z podmínek, kterou museli splňovat všechny nově vznikající kapely.
Tehdy bylo obsazení dechovky více než skromné: trubka, saxofon, dvě baskřídlovky, bicí a harmonika. Proto také Jan Kestřánek vyhledával neustále nové muzikanty. Velkým přínosem se tehdy pro kapelu stali bratři Vaníčkové - muzikanti hrající na trubku a baskřídlovku. Zajímavostí je, že tehdy nově příchozí patnáctiletý trumpetista Jiří Vaníček, hraje v kapele dodnes. Tímto posílením na již zmíněných postech však vývoj muziky nekončí. Kapela se stále rozšiřuje a dostává pomalu podobu klasické české dechovky. Je třeba dodat, že celá kapela se skládala v této době výhradně z amatérských muzikantů. Naši muzikantští předchůdci hráli mnohdy jen zpaměti, tak, jak měli písničky naposlouchané. V této době ale vyvstala potřeba opatření notového materiálu a alespoň základního vybavení kapely. Každý přiložil ruku k dílu - vyráběly se notové pulty, bedny na přepravu vybavení, zakoupila se základní aparatura pro zpěv a přepisovaly se noty. S tímto byly ovšem také spojeny vzrůstající nároky na jednotlivé muzikanty. Proto se v této době také složení kapely značně obměnilo.
Takto tedy vznikla dechová kapela Chodovanka. Následovalo zkoušení a první vhození neplavců do vody. Kapela se rozhodla zajet „na blind“ do obce Třebeň, kde byla naprosto neznámou a tam poprosit místního hospodského, zda by mohla zahrát v jeho hospodě. Ten svolil a úspěch kapely byl nebývalý. Po této zkušenosti získali muzikanti patřičnou odvahu a s ještě větší chutí se pustili do práce. Kapela musela také prokázat svoji způsobilost k produkci na veřejných přehrávkách. Založení dechovky Chodovanky se rychle rozkřiklo a kapela začala vyhrávat na různých akcích v blízkém okolí. Stále si získávala širší publikum a přišlo i první zahraniční vystoupení v NDR. To bylo někdy v roce 1983. V této době nebyl v kapele pochopitelně nikdo, kdo by uměl pronést k posluchačům pár slov v němčině. Zájezd se ovšem i tak obešel bez problémů a u našich sousedů se setkal s velkým úspěchem, který byl pro muzikanty motivací k jejich další práci.