Dechová hudba Chodovarka - Chodová Planá
cz de
facebook tisk
Menu

Chodovarka má po letech zvuk

Dechová kapela Chodovarka oslavila 25. výročí svého založení.

Chodovarka má po letech zvuk

"Nelze dělat muziku jenom pro peníze," tvrdí kapelník Jan Kestřánek

KULTURA: Chodová Planá

V sobotu se uskutečnila oslava 25 let založení dechové kapely Chodovarka. Kapelníkovi Janu Kestřánkovi jsme v její průběhu položili několik otázek.

 

Kolik zakládajících členů je v dnešním souboru?

Zůstal jsem sám. Muzika se sama utváří a proces nastupujících muzikantů, kteří přinášejí do kapely nový náboj, je nutný. Proto jsme se museli rozloučit se spoustou muzikantů, na jejichž místa přišli kvalitnější hráči.

Kolik muzikantů hrálo v Chodovarce?

Za 25 let to bylo 68 hudebníků a dnešní soubor čítá šestnáct členů. Za ty roky jsme si vydobyli dobré jméno a dosáhli jsme kvalitních výsledků a úspěchů. Dvakrát jsme byli v Japonsku, vystupovali jsme ve finále Polka Festu v Českých Budějovicích a Žatci, absolvovali jsme Kmochův Kolín a řadu dalších akcí. Toto porovnávání s ostatní konkurencí považuji za nutné a praxe dokázala, že povznáší muziku k lepším výsledkům.

Co považujete za největší úspěch Chodovarky?

Asi to, že existuje 25 let. Takovou existencí se mnoho kapel pochlubit nemůže. Úspěch závisí především na vztazích lidí uvnitř kapely. Kapelník má mít hlavní slovo a muzikanti mu musí věřit. V žádném případě nesmějí být hlavním měřítkem peníze, i když kdo z nás je nepotřebuje. Muzikant musí mít hudbu rád a za čas pochopí, že je nutné hrát i na méně finančně zajímavých kšeftech.

Jak často máte zkoušky?

Jsem zastáncem toho, že kapela má být pohromadě alespoň jednou za týden. Pokud nehrajeme na nějaké akci, zpravidla zkoušíme v pátek.

Nevadí vám, že je na kulturních podnicích stále méně návštěvníků?

Lidé dříve více drželi pospolu. V dnešní době televizí, videí a počítačů hodně zlenivěli. Zejména díky pravidelným akcím, jako jsou poutě, se začíná i v tomto směru leccos měnit.

Fotogalerie:

Autor článku: Jan Švagr
Vloženo: 15. 6. 2016 v 20:06 hod.
Počet zobrazení: 877 x

Chodovarka na Facebooku

© 2004–2021 Dechová hudba Chodovarka
Top