Dechová hudba Chodovarka - Chodová Planá
cz de
facebook tisk
Menu

Chodovanka už hraje přes dvacet let

Dvacet let již vyhrává dechovka Chodovanka.

Chodovanka už hraje přes dvacet let

Už přes dvacet let oblažuje českou dechovkou srdce posluchačů kapela, která si podle místa svého působení, tedy podle obce Chodová Planá, říká Chodovanka. Jejím zakladatelem a zároveň kapelníkem je Jan Kestřánek.

Tohle jméno ze stránek našeho deníku znáte ve zcela jiné souvislosti, která má od muziky hodně a hodně daleko. Jan Kestřánek je totiž zároveň nadporučíkem policie a vedoucím Skupiny dopravních nehod v Plané. Podává nám neradostné informace a statistiky o dopravních nehodách. Snad právě proto relaxuje u muziky, která na rozdíl od jeho profese s sebou nese jen a jen dobrou náladu, tanec, muziku a zpěv.

Z povídání s kapelníkem jsme se dozvěděli, že Chodovanka má své příznivce nejen v našem okrese. Na četných koncertech v Mariánských Lázních si získala obdivovatele po celé republice. Vždyť Casino, kde pravidelně hraje, navštěvuje vždy kolem tří set hostů. V nedávné době hrála například v Božím Daru u příležitosti 750. výročí založení obce. Na Tachovsku hraje při různých tanečních zábavách, oslavách, často zajíždí do Konstantinových Lázní. Muzikanti z Chodovanky si občas "odskočí" zahrát i k sousedům do Německa. Tam zaznamenali zatím svoji největší návštěvnost - v Sybillenbadu si je přišla poslechnout tisícovka obdivovatelů české dechovky. Nechybí ani nahrávky v plzeňském rozhlase, kde se kapela zúčastnila soutěže "O soudek Gambrinusu".

Kádr dechové kapely tvoří patnáct hráčů v tradičním obsazení. Nechybí křídlovky, baskřídlovky, klarinety, doprovodné nástroje a zpěváci. Na akcích komornějšího charakteru hrají v malém obsazení. Repertoár je tvořen ze skladeb jihočeských autorů i klasiků české dechovky. Hráči neváhají zabrousit také k moravským hudebním skladatelům či k lidové písničce.

Chodovanka ale neusíná na vavřínech a vyvíjí stále nové aktivity. Tou, která ji čeká v nejbližších dnech, je natáčení první kazety. Příznivci by si ji měli koupit snad už pod stromeček. Pokud vše dopadne podle předpokladů, na jaře příštího roku by měla kapela natočit s Českou televizí pořad "Příště u vás". Chystá se také vydat své plakáty.

To vše samozřejmě vyžaduje nejen muzikantské srdce i fortel, zapálení pro věc, ale také to, čeho není nikdy dostatek - finance. Jak jsme se od manažera Chodovanky Jaroslava Vacaty dozvěděli, kapela věří, že mezi svými příznivci najde i sponzory. Podpořit naší dechovou hudbu by mělo patřit k české hrdosti, protože to byla právě ona, která nás ve světě proslavila.

Fotogalerie:

Autor článku:
Vloženo: 15. 6. 2016 v 20:06 hod.
Počet zobrazení: 898 x

Chodovarka na Facebooku

© 2004–2021 Dechová hudba Chodovarka
Top